BIOGRAFIA           ZESPOŁY  i  PROJEKTY            DYSKOGRAFIA             MEDIA           KONTAKT

 

ELJAZZ BIG BAND:  

W programie znajdują się następujące utwory:

  •  Let It  Snow, Let It Snow, arr. Michał Tomaszczyk

  • Oj Maluśki, arr. Bogdan Ciesielski     Oj Maluśki 

  • Gdy Śliczna Panna, arr. Michał Tomaszczyk Gdy Śliczna Panna

  • Cicha Noc, arr. Aleksandra Tomaszewska

  • 5Lulajże Jezuniu, arr. Michał Tomaszczyk

  • SlightRide, arr. Bogdan Ciesielski

  • W Żłobie Leży, arr. Aleksandra Tomaszewska

  • Santa Claus IsComing To Town, arr. Michał Tomaszczyk

  • Nie Było Miejsca Dla Ciebie, arr. Bogdan Ciesielski

  • Jezus Malusieńki, arr. Bogdan Ciesielski     Jezus Malusieńki

  • Dzisiaj w Betlejem, arr. Aleksandra Tomaszewska  Dzisiaj w Betlejem

  • Tryumfy Króla Niebieskiego, arr. Aleksandra Tomaszewska

WYDAWNICTWO WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ:

  • Urząd Miasta Bydgoszczy

  • Województwo Kujawsko - Pomorskie

ARTYŚCI W PROJEKCIE:

„ELJAZZ BIG BAND” został powołany do życia w maju 1999 r. przez Józefa Eliasza,  jazzmana, perkusistę, bandleadra i animatora życia muzycznego. Do dziś orkiestra brała udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach, m.in.: Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings, XXXI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – ZŁOTA TARKA. Występowała także w cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Wilanowie, w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova , Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Brukseli oraz  Bydgoszczy oraz wielu innych. Jest też laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

W skład Eljazz Big Bandu wchodzą:

  • - Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka, flugelhorn

  • - Marcin Gawdzis - trąbka, flugelhorn

  • - Jakub Marszałek - trąbka, flugelhorn

  • - Marek Szczepański - trąbka, flugelhorn

  • - Michał Tomaszczyk - puzon

  • - Jacek Namysłowski - puzon

  • - Dariusz Plichta - puzon

  • - Piotr Wróbel - puzon basowy

  • - Szymon Lukowski -  saksofon altowy, sopranowy, klarnet

  • - Adam Kołacki - saksofon altowy, klarnet

  • - Wojciech Piórkowski - saksofon tenorowy, klarnet

  • - Zbigniew Jodłowski - saksofon tenorowy, klarnet

  • - Eugeniusz Posadzy - saksofon barytonowy

  • - Piotr  Wrombel - fortepian

  • - Zbigniew Wrombel - kontrabas, gitara basowa

  • - Piotr Olszewski - gitara

  • - Józef Eliasz - perkusja

  • - Anna Serafińska - śpiew

  • - Janusz Szrom– śpiew

JÓZEF ELIASZ - dyrygent, perkusista

ANNA SERAFIŃSKA - jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach - od października 1997 asystentka, potem adiunkt w klasie śpiewu na tymże wydziale; w styczniu 2004 jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego; od października 2008 adiunkt na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie; od października 2012
prodziekan tego wydziału. Artystka jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów - między innymi I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość ’94. Wiosną 2000. roku czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. W 2004 zdobyła I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival, w lipcu 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (Grand Prix i Nagrodę Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia). Obecna na polskiej scenie jazzowej od ponad 15. lat zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy
muzyczne. W swym dorobku ma cztery solowe płyty: album “NIEOBECNI” nagrany do tekstów Jonasza Kofty z muzyką Janusza Strobla i Zbigniewa Jaremko (1997 Polygram Polska), “MELODIES” (1999 Sony Music Polska), „CIEPŁO ZIMNO”(2004 Polskie Radio/Zair), do tekstów m.in. Piotra Sokołowskiego i Filipa Łobodzińskiego. Autorem muzyki i producentem płyty jest Tomasz Gąssowski - autor muzyki i współproducent filmów „Zmruż oczy", „Sztuczki”. „GADU GADU”do tekstów Agnieszki Osieckiej (2006 EMI Music Poland) - w lutym 2012 ukazała się Edycja Specjalna albumu „GADU GADU”, wydana z okazji 15. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej. Na albumie znalazły się 2 dodatkowe utwory: „Uciekaj moje serce” oraz „Kobiety, których nie ma”. Annę Serafińską gościnnie można również usłyszeć na wielu płytach innych wykonawców, artystka współpracowała między innymi ze Zbigniewiem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Adamem Pierończykiem, Włodzimierzem Pawlikiem, Wojciechem Karolakiem i innymi.
Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach - od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Niemcy, Holandia, Francja, Szwajcaria, Chiny, Egipt, Chorwacja, Rumunia, Luxemburg, Ukraina, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja, USA i Meksyk. Z tą samą pasją, z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała między innymi jako konsultant wokalny wzięła udział w IV edycji telewizyjnego show „Idol” (2005), „Jak Oni Śpiewają” (2007-2008), a także „The Voice of POLAND” (2011).
Od 2008 roku występuje w popularnym spektaklu teatralnym „Śpiewając Jazz” ze swoją babcią, legendą swingu Carmen Moreno i Maciejem Zakościelnym – zapis ścieżki dźwiękowej „Śpiewając Jazz”ukazał się na CD w 2011 roku. Anna Serafińska bierze także udział w multimedialnym show „Chopin Klasycznie-Jazzowo-Rockowo”, z którym zaprezentowała chopinowski repertuar między innymi w Szanghaju podczas światowej wystawy EXPO oraz pod piramidami w Gizie z okazji obchodów roku chopinowskiego.
9 września 2013 roku ukazał się najnowszy album wokalistki zatytułowany "Anna Serafińska GROOVE MACHINE". Na płycie znalazł się zapis koncertu, który odbył się w radiowej Trójce 7 kwietnia 2013. Zaprezentowane podczas koncertu premierowe nagrania to wybuchowa mieszanka nowoczesnego jazzu łącząca utwory multijęzyczne i multistylowe, zarówno z tekstem, jak i w pełni instrumentalne. Ich stylistykę sama wokalistka opisuje jako vocalfusion. Na scenie Polskiego Radia Annie Serafińskiej towarzyszył jej zespół Groove Machine w składzie: Rafał Stępień – instrumenty klawiszowe, programowanie; Michał Barański – gitara basowa; Andrzej Gondek – gitara; Cezary Konrad – perkusja; Ola Nowak, Kasia Dereń – chórki.

JANUSZ SZROM - Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009, 2010, 2011 i 2014. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuki muzycznej. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności Klucz do kariery na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako jeden z bardzo niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na ponad trzydziestu płytach CD.
W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree.
Jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status „Złotej Płyty”: „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną” (oba w 2009 roku). Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

ALEKSANDRA TOMASZEWSKA -

BOGDAN CIESIELSKI – polski muzyk multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, lider jazzowych grup i zespołów rozrywkowych, współzałożyciel Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Jako chłopiec pobierał nauki gry na skrzypcach u Jana Dondalskiego, a potem Edwarda Statkiewicza (w Poznaniu). W latach 60. uczył się w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy. Przyłapany przez dyrektora szkoły Wacława Splewińskiego na grze muzyki rozrywkowej i jazzu, nie zagrzał w tej uczelni długo miejsca i ostatecznie, po wielu latach, dopełnił swojej edukacji muzycznej w Szkole Muzycznej w Toruniu. Jako 15-latek znalazł miejsce w nowo powstałej Grupie Jazzu Tradycyjnego - „Traditional Jazz Group”, którą tworzyli poza nim: Andrzej Przybielski (trąbka), Zdzisław Szczuraszek (klarnet i saksofon), Ryszard Gromek (perkusja), Witold Kaniecki (banjo), Janusz Dubiecki (klarnet) i Jacek Bednarek (kontrabas). Na przeglądzie w Klubie „Kosmos” uzyskali miano najlepszej bydgoskiej grupy jazzowej. Jeździli z koncertami po województwie bydgoskim, zagrali także w Warszawie. Zdobyli wyróżnienie na wrocławskim festiwalu „Jazz nad Odrą”, dokonali kilku radiowych nagrań. Pod egidą „Estrady Bydgoskiej”, zasileni saksofonistą Włodzimierzem Szymańskim, zjeździli całą północną Polskę. Poza jazzem grał już wtedy muzykę rozrywkową w grupie klezmerskiej „Pięciu Cieni”, specjalizującej się w instrumentalnych wersjach przebojów zespołu „The Beatles”. W 1967 r. po sfinalizowaniu nauki w toruńskiej Średniej Szkole Muzycznej i po jednym sezonie spędzonym w Orkiestrze Opery Bydgoskiej, utworzył zespół muzyczny przy bydgoskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Odtąd przez sześć lat prezentował na antenie lokalnej i ogólnopolskiej instrumentalne wersje polskich przebojów. Mając ogólnopolską renomę, jego zespół radiowy akompaniował na licznych koncertach gwiazdom polskiej estrady. Po zakończeniu współpracy z radiem, został jednym ze współzałożycieli Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Bydgoszczy i przez pewien czas sprawował funkcję wiceprezesa, będąc doradcą artystycznym Ryszarda Jasińskiego. W kolejnych latach odbywał podróże artystyczne za granicę (m.in. rejs dookoła świata poprzez AustralięJaponięSingapur). Po powrocie zajmował się działalnością aranżacyjno-akompaniatorską, współpracując m.in. z Teatrem PolskimRadiem PIKJózefem Eliaszem i Ryszardem Moczadło. 

MICHAŁ TOMASZCZYK - Niezależny muzyk warszawski. Puzonista, kompozytor, aranżer. Założyciel kwartetu Biotone i Big Bandu Konglomerat. Współodpowiedzialny za projekt Albo Inaczej, w który zaangażowany jest w roli puzonisty, dyrygenta, aranżera, producenta muzycznego i kompozytora. Za album ten otrzymał Złotą Płytę. Nominowany do nagrody Fryderyk za płytę Biotone – UnspokenWords. Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i za granicą za grę na instrumencie, kompozycje i najlepszy zespół – Biotone. Absolwent klas: puzonu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołów: Biotone, Konglomerat Big Band, Babooshki, Salsa Central, Ola Trzaska, Marcin Masecki Polonezy, JazzBandBigBand, Konglomerat Combo, Krzysztof Herdzin Big Band, Kukla Band, Rei CeballoTripulacionCubana, Brass Federacja, Łukasz Pawlik Quintet, J4zz PuZone. Od roku 2012 wykładowca międzynarodowych warsztatów jazzowych w Chodzieży. Pracuje przy produkcji muzycznej programu TV Polsat – Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Brał udział w nagraniach muzyki do filmów: Ekscentrycy, Sprawiedliwy, Music, War and Love, Risky Dancing. Współpracował z wieloma zespołami i solistami m.in. Transkapela, Ten Typ Mes, JoseTorres y Salsa Tropical, Zbigniew Namysłowski Big Band, Tomasz Stańko/Andrzej Smolik „Peyotl”, Rasmentalism, Big Ostrava Band, Nikola Kołodziejczyk Orchestra, Zbigniew Wodecki, Wojciech Gąssowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem, Concept Art Orchestra i Ed Partyka, Singin’ Birds, Perfect Girls and Friends, Aukso, HavanaDreams, Big Band AM Katowice, Monika Borzym, Skauci, Ścianka, Happysad, Komety, ElJazz Big Band, Olga Boczar Music Essence, Janusz Radek, Smolik, Wiesław Pieregorólka Big Band, Teatr Muzyczny Roma (Deszczowa Piosenka), Big Band Akwarium, Maria Schneider i Silesian Jazz Orchestra, Big Collective Band, eM Band, Michał Bajor, Coki Marquez.

Grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą: Jazz nad Odrą we Wrocławiu, WarsawSummer Jazz Days, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Jazz Getxo (Hiszpania), Jazzber (Hiszpania), Jazz Camping Kalatówki, Mazurska Noc Jazzowa w Szczytnie, FestivalCubano w Krakowie, Ostrava Jazz Festival (Czechy), Bielska Zadymka Jazzowa, Jazzowa Jesień (Bielsko Biała), Easy Jazz Festival w Żorach, Jazz FestivalJazzonalia w Koninie, Tremplin Jazz D’Avignon (Francja), Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny), Męskie Granie w Warszawie, Śląski Festiwal Jazzowy w Katowicach, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Cieszyński Festiwal Jazzowy, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Malta Festival w Poznaniu, Szalone Dni Muzyki LesTitans w Warszawie, Tokyo Jazz Festival (Japonia), Jazz Po Polsku w Berlinie, Cosmopolite Jazz Fest w Kijowie (Ukraina), La FolleJournee w Nantes (Francja), Etnoport w Poznaniu, Heineken Open’er w Gdyni, Kolory Polski w Brzezinach, Noc Jazzu w Krakowie, Strefa Ciszy w Warszawie, Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” VisegradWave, Czeremcha, Głogowskie Spotkania Jazzowe, Red Bull Music AcademyWeekender w Warszawie, Serca Bicie w Bydgoszczy, Noc Muzeów w Warszawie, Ster na Bydgoszcz, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi, Kraków Live Festival, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Wschód Kultury w Białymstoku, Jazztopad we Wrocławiu, London Jazz Festival.

KINGA ELIASZ - projekt okładki wykonany w technice fotografii bezkamerowej i hybrydalnej.